פרופ’ עומר ריינגולד (מהמחלקה למדעי המחשב במכון ויצמן) הוא חוקר ראשי במעבדות מיקרוסופט בעמק הסיליקון ומתמחה בהצפנה. פרופ’ ריינגולד זכה בפרסים שונים, בהם  פרס גדל ע”י ההתאחדות האירופאית לחקר מדעי המחשב.

פרופ’ ריינגולד התראיין בשיחת וידאו לנו2ביו. לדעתו המאגר הביומטרי מיותר ומסוכן והוא ממליץ בחום לא להצטרף אליו.

מתוך הווידאו

“דיברתי עם הילד שלי בן העשר אתמול, והוא אמר ‘אני לא מאמין שהמשטרה או הממשלה יעשו שימוש לא נכון בטביעות אצבע. הם בטח רק ישתמשו בזה לצורך הגנה מפושעים’. ואני מסמפט את הגישה הזאת, אבל כשאנחנו באים עם גישה כזאת אנחנו צריכים להאמין לא רק לממשלה הנוכחית ולכנסת הנוכחית ולמשטרה הנוכחית. אנחנו צריכים להאמין גם לממשלה של עוד עשר שנים, ולכנסת של עוד עשר שנים. ויכול להיות שחלקנו פחות תמימים מילד בן עשר, ופחות מאמינים שהשימוש הוא רק שימוש לצרכים הגונים.

“המחקר שלי מדגים כמה בחירות אפשריות יש בקשר לפרטיות, וכמה פרטיות זה בעצם עניין שהציבור צריך להחליט עליו, וההרגשה שלי היא שהציבור לא נחשף למידע האמיתי לגבי הסכנות לפרטיות שלו שיש במאגר הביומטרי, ושההחלטות שנלקחות באמת נעשות באיזשהו מחטף, תוך כדי הסתרה של מה באמת דרוש ומה באמת אפשר להשיג בלי המאגר הביומטרי, ומה הסכנות לפרטיות במידה ויש מאגר ביומטרי.

“יש פשעים שנעשים בבתים פרטיים, ויכול להיות שמבחינת המשטרה יכולה לבוא הצעה של ‘בוא נשים מצלמות בתוך הבתים, בתוך חדרי השינה. כל עוד לא יהיה מעשה פשע אנחנו בכלל לא נסתכל על זה, אבל אנחנו נאגור את זה. השאלה היא, למישהו שאין לו מה להסתיר, האם הוא יכול להסכים לזה, האם הוא צריך להסכים לזה. האם אתה צריך להסכים למצלמה בחדר השינה שלך כי אולי זה יכול לעזור למצוא פושעים בדיעבד. המקרה של מידע ביומטרי הוא פחות מובן מאליו לאדם שפחות מכיר, אבל השימושים יכולים להיות שימושים שפוגעים בפרטיות במידה דומה.

“קבוצת האנשים שהתגייסה להילחם במאגר הביומטרי היא יוצאת דופן ביכולות שלה. המומחיות בארץ, בקריפטוגרפיה ובבטיחות, היא עצומה. וזו קבוצה של אנשים שאחד אחד באים ואומרים “לא. אפשר להשיג דברים בצורה אחרת, בצורה הרבה יותר בטוחה”, ויש כמה פתרונות שמגלגלים באוויר. כולנו היינו שמחים לעזור בפתרון קונסטרוקטיבי אחר.

“כאנשי אקדמיה, לרוב אנחנו אמונים לא להסכים אחד עם השני, וכאן יש הסכמה כל כך גורפת. והשאלה היותר מעניינת היא איך קבוצה כזאת של אנשים, שבאה כנגד המאגר, ועדיין השיירה עוברת. ההתעלמות הממשלתית מכל כך הרבה טיעונים מבוססים נגד המאגר”