שירות צבאי

ש: אולי אתם יודעים- בהתגייסות לצהל נוהגים לקחת ממך טביעות אצבעות… האם המידע הזה מגיע למעשה למאגר הביומטרי?

ת: לא. המידע הזה נשמר בידי צה”ל ואינו מגיע למאגר הביומטרי של מדינת ישראל. ייתכן וצה”ל עושה שימוש בטביעת האצבע שלך ללא הסכמתך אך לנו לא ידוע על כך.

כעיקרון מנחה, כניסה למאגר הביומטרי עצמו חייבת להיעשות תוך מתן תמונת פנים בנוסף לטביעות האצבע וחתימתך על הסכמה להכנס למאגר הביומטרי. ללא כל אלו, המדינה אינה רשאית להכניס את הביומטריה שלך למאגר.

Paint on hands

נתב”ג

ש: שלום, צפיתי בסרטון של הראיון עם קופמן וליף ועוד בנוגע למאגר, ונדב פרי אמר בפתיחה שמי ששם כף ידו בשדה התעופה כבר נכנס אוטומטית למאגר הביומטרי. האם זה נכון? אם כן, האם יש אפשרות לצאת משם? אשמח אם תפרסמו הבהרה בנושא.

ת: הזיהוי הביומטרי בנתב”ג מכונה זיהוי גיאומטרי של כף היד הוא שונה לחלוטין מהמאגר הביומטרי ואינו כולל טביעות אצבע או תמונת פנים כפי שמצריך המאגר הביומטרי שמנסה לנהל משרד הפנים. בכל מקרה, גם אם יש ברשות מישהו את טביעות האצבע שלך ותמונת פנים באיכות ביומטרית, לא אמורה להיות אפשרות להכניס את הפרטים הללו למאגר הביומטרי ללא הסכמה מפורשת וחתומה מידך. בקטע הוידאו הבא המנחה טועה וקופמן וליף עשו שיעורי בית. במהלכו אגב, שר הפנים לשעבר רוני בראון לא מבין למה צריך את המאגר.

לשכת אבטלה

ש: חתמתי השנה אבטלה. החתימה מתבצעת בהעברת אצבע על המחשב. יש לכם מושג האם זה אומר שהלך עליי והאצבע שלי תיכנס למאגר כשזה יהיה? תודה יום טוב

ת: לא, האצבע שלך עדיין לא במאגר. על מנת להיכנס למאגר הביומטרי תצטרך לתת טביעת שתי אצבעות ותמונת פנים. אחרת, אין לזה ערך עבור המאגר. לטענתם המידע הביומטרי שלך נמחק לאחר שנה ולמיטב ידיעתנו משרד הפנים לא עושה שימוש אחר במידע זה.  בכל מקרה, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא ללכת למשרד הפנים שלך כשמתחיל הפיילוט, לבקש לחדש תעודת זהות ולסרב להשתתף בניסוי הביומטרי. הרווח: 1. תעודת זהות תקפה ל10 שנים בלי בלבולי מאגר 2. רישום שלילי שנכנס לסטטיסטיקת ההיענות לניסוי הביומטרי. בהצלחה.

מעצר

ש: נעצרתי על ידי המשטרה בהפגנה נגד מכירת הגז לטייקונים. בעת המעצר לקחו ממני תמונת פנים וסרקו את טביעות האצבעות שלי. האם אני כבר במאגר הביומטרי של ישראל? האם יש טעם להתנגד?

ת: יש טעם להתנגד. כידוע, כיום אין צורך להיות עבריין על מנת להיעצר, מספיק להיות במקום הלא נכון או להפגין נגד יוקר המחיה. משטרת ישראל יכולה ליטול מעצור אמצעי זיהוי ובכללם טביעת אצבע, תמונת פנים ודגימות ד.נ.א המופקות משערה, דם ותוכן הלחי בין היתר. את הדגימה הזו רשאית המשטרה ליטול גם ללא הסכמתו של העצור ובלי קשר לסיבת מעצרו. המשטרה יכולה לכלול את הדגימה הביומטרית במאגר משלה, אך על פי האמור בחוק היא אמורה למחוק אותו באם ההליך מסתיים בלא הרשעה. בפועל זה כנראה לא קורה.  אין קשר בין מאגר זה לבין המאגר הביומטרי של כלל אזרחי ישראל. על מנת לכלול את הביומטריה שלך במאגר הביומטרי של אזרחי המדינה, על נציג משרד הפנים לקבל ממך הרשאה חתומה לעשות כן. בינתיים החתימה הזו נעשית בהתנדבות בלבד ואין דרך לכפות אותה על האזרח. אם לא נביא לביטול המאגר, הדבר יהפוך לחובה עבור כלל האזרחים.

ויזה לארה”ב

ש: היי, שאלה קטנה: איזה נימוק אני יכול לתת למי שמביא לי את הטיעון שגם כשאני נוסע לארה”ב לוקחים ממנה טביעות אצבע וכו’? הנימוק הזה לא משכנע אותי שמדובר ברעיון טוב, אבל אולי אתם מכירים איזשהו טיעון נגד שאפשר לתת כנגד הטענה הזו?

ת: כן. ספר לחבריך שהאמריקאים לא מעיזים! להקים מאגר ביומטרי פדרלי של האזרחים שלהם עצמם. רק של תיירים שאינם אזרחים אמריקאיים. ביהמ”ש האמריקאי פסל את הפעם האחרונה בה הממשל ניסה את הטריק הזה. אנחנו צריכים לשמור על עצמנו כמו שהאמריקאים יודעים לשמור על עצמם. דבר שני – אתה לא חייב לנסוע לארה”ב וזו עדיין בחירה שלך אם להשתתף במאגר שלהם. כשהמאגר בישראל יהיה חובה, זו כבר לא תהיה בחירה אלא כפייה.

ולסיכום, כל עוד לא חתמתם על הרשאה מפורשת להיכלל במאגר הביומטרי של אזרחי מדינת ישראל, אתם לא אמורים להיות שם. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא ללכת ולחדש ת.ז. ודרכון, לסרב להכנס למאגר ולקבל ת.ז. ודרכון רגילים ותקפים לעוד שנים רבות.

שאלות נוספות? הקליקו על צור קשר ותנו לאצבעות ללכת, אנחנו פה.